SAĞLIK EĞİTİM FAKÜLTESİ

 

 

SAĞLIK EĞİTİMİ

 

         Mevcut Bölümler : Sağlık Eğitimi

         Alacağı Unvan     : Sağlık Bilgisi Öğretmeni

         ÖSS Puan Türü    : SAY

         Eğitim Süresi       : 4

 

Sağlık Eğitimi programında sağlık sorunları, hastalıklardan korunma ve sağlığı geliştirme ile ilgili konularda halkı bilgilendirecek ve toplumun sağlık bilincinin yükselmesine katkıda bulunacak ölçüde temel sağlık, sağlık eğitimi ve iletişimi metot ve teknolojileri konularında bilgi ve beceri sahibi olan ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde ihtiyaç duyulan sağlık insan gücünü yetiştirmeyi hedefler. Sağlık eğitimi bölümünde İnsan Anatomisi ve Histolojisi, Kimya ve Biyokimya, Tıbbi Biyoloji ve Genetik ve Temel Mikrobiyoloji gibi dersler verilir.

 

Öğretmenlik Formasyonu derslerini de alacak olan sağlık eğitimi bölüm öğrencileri, “Sağlık Bilgisi Öğretmeni” unvanı verilir. Sağlık Eğitimi Öğretmeni Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında Sağlık Bilgisi Dersini verebilirler. Sağlık Meslek Liselerinde meslek dersleri öğretmeni olurlar. Ayrıca; üniversitelere bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları (önlisans) ile diğer Sağlık Yüksekokulları’nın (lisans) öğretim kadrosunda görev alabilirler.

 

         Not 1: Bu fakültede, Sağlık Yönetimi bölümü vardır. Bu bölüm, sağlık idaresi kadrosu ile aynı olduğundan orada izah edilmiştir. Yine bu fakülteye bağlı Temel Sağlık Bilimleri vardır. Temel sağlık bölümü, bu fakültenin servis derslerini karşılamak içindir. Bu bölüm öğrenci almaz.

 

         Not 2: Sağlık bilgisi öğretmeni olabilmek için, ikinci bir ayrı yolu vardır. O ise, sağlık bilimleri bölümleri mezunları Ankara’da bulunan Nesibe Gevher Sağlık Eğitim Enstitüsünde 3 yıl eğitim yaptıktan sonra bu Sağlık Meslek Liselerinde öğretmenlik yapabilirler.

 

         Not 3: 2003-2004 Eğitim öğretim döneminden sonra bu bölüme öğrenci alınmamaktadır.